Dračí lodě

Dračím  lodím  se  věnujeme  nejen  s dospělou  posádkou, ale  také  v rámci  vodáckého kroužku  s našimi juniory.  V zimním období využíváme pro tréninky tělocvičnu naší místní základní školy a také posilovnu na naší loděnici. Od jara do podzimu vyměníme tělocvičnu za přípravu na vodě - na řece Moravě.


Trénujeme, trénujeme

Přestože dračí lodě jsou spjaty především s vodou a teplem, je nutno udržovat fyzičku i mimo sezónu. Kromě pravidelných tréninků se několikrát ročně účastníme také soustředění mladých dračáků. To zimní proběhlo počátkem ledna v Petříkově v Jeseníkách. Původně plánované běžky jsme s přihlédnutím k oblevě vyměnili za běžeckou obuv, věnovali jsme se také cyklistice, plavání a posilování. 

Jarní soustředění v Českých Petrovicích na přehradě Pastviny nám místo sluníčka naopak přineslo i sníh a chladné počasí. Zkombinovali jsme zde opět cyklistiku s tréninky na lodi. 

Počátkem května jsme se zúčastnili velkého celorepublikového soustředění v Častoboři na Slapech. Dorazilo sem téměř 100 dračáků z 11 klubů napříč republikou. Věková kategorie byla široká – od 4 do 18 let. Během čtyř dnů se zde pilovala technika, pracovalo se na fyzičce i na týmovém duchu.

Poslední letošní soustředění dětí a juniorů se uskutečnilo v Jedovnici na přelomu září a října. Účastnily se ho kluby z celé České republiky. Napádlovaly se desítky kilometrů a kromě trénování zbyl čas i na hry a výšlapy po krásném okolí.

Naše závodní sezóna 2023

Sezónu závodů jsme zahájili v dubnu v Uherském Hradišti dlouhými tratěmi. 

V květnu následoval téměř domácí Kroměřížský drak. Nasadili jsme posádky v kategorii MIX a OPEN. Obě dojely na 200 i 1000 m na 1. místě. 

O víkendu 13. a 14.5. jsme se zúčastnili 26. ročníku Pražského festivalu DL. Ve dvou dnech zde poměřilo své síly 110 posádek v 11 kategoriích na 3 délkách tratí. My jsme složili posádky společně s DF Přerov. Převážně juniorská posádka zajela ve dvacítkové lodi mezi dospěláky na 2 km 8. místo. V  juniorských kategoriích U15 a U18 se junioři do 15 let umístili na 2. místě na 200 m a na kilometru brali zlato. Junioři do 18 let zajeli s přehledem zlato na obou délkách. 

Z Přerovského festivalu DL jsme přivezli bramborovou medaili za sprint a stříbro z kilometru. 

V Českých Budějovicích posádka juniorů Kotvy Force vybojovala zlato z dvoustovky, žáci skončili na třetí pozici. Dohromady pak na dvacítkové lodi ovládli trať na 200 i 1000 m.

Mistrovství Moravy se uskutečnilo v srpnu na průzračné vodě Kunovské tabule v Ostrožské Nové Vsi. V horkém slunečném počasí se tu do dvoudenního zápolení zapojila juniorská i žákovská posádka, složená z Kotev, DF Přerov, Dragonclub Brno a Pilsner Dragons. V desítkových lodích junioři s přehledem sbírali zlaté na všech tratích. Žáci skončili třetí na 200 a 500 m, čtvrtí na kilometru. Společně ve dvacítkové lodi neměli konkurenci a brali opět 3x zlato.

Mistrovství Evropy klubových posádek

Mistrovství Evropy klubových posádek proběhlo na začátku září v italské Ravenně. Zúčastnilo se ho hned několik klubů z České republiky. KOTVY Kvasice za nás reprezentovali 4 členové - v katergorii junior U18 mix – Andrea Gazdová a Veronika Kučerová, v kategorii junior U18 open Vítek Kahaja a v kategorii U24 Ondřej Kahaja. Všichni startovali v klubových barvách Dragon Force Přerov, který posádky složil z výběru mladých dračáků napříč celou republikou. Náročná celoroční příprava těchto týmů se vyplatila a byla náležitě zúročena. Všechny posádky předvedly skvělý výkon a z 11 startů získaly celkem 9 medailí. Konkrétně na malých lodích v kategorii do 24 let vysbírali tituly evropských šampionů na všech třech tratích. Posádka juniorského openu zajela bronz na 2000 metrů, stříbro pak na 200 a 500 metrů. V mixu junioři získali stříbra na 2000 a 500 metrů, jako největší úspěch výpravy si pak připsali mistrovský titul na trati 200 metrů. U24 a junioři pak spoji síly na velké lodi, kde se jim podařilo v kategorii Premier Open obsadit pátou příčku na 2000m a čtvrtou na 500 metrů. V malých lodích se klub Dragon Force stal třetím nejúspěšnějším v celkovém pořadí posádek.

Mistrovství České republiky

O víkendu 16. – 17. 9. 2023 se v Račicích konalo 18. mistrovství ČR dračích lodí. Síly zde poměřily také juniorské posádky. KOTVY Kvasice společně s Dragon Force Přerov a mladými draky z Dragonclubu Brno sestavili dvě posádky do desítkových lodí a tyto pak společně zasedly do lodí dvacítkových. Posádka "KOTVY FORCE" zkompletovala zlaté medaile ve dvacítkách na všech délkách tratí – 200 m, 500 m i 2000 m. V desítkách potvrdila titul Mistra Evropy posádka KOTVY FORCE A, která opět stanula na zlatých stupních v závodu na 200 m i 1000 m. Posádka KOTVY FORCE 1 pak stanula 2x na stupínku bronzovém. Tři naši dospěláci doplnili posádku KVS Draci Praha senior B, která se na pětistovkové trati postarala o senzaci dne, když porazila úřadující mistry Evropy Dragonteam Nymburk. Zadařilo se jim i na dvoukiláku, kde vyjeli bronzové medaile. 


Díky dotaci od Zlínského kraje jsme dovybavili posilovnu

Naše činnost je náročná nejen na čas, ale také na finanční prostředky. S touto nemalou starostí nám pomáhají sponzoři a instituce, kterým bychom rádi touto cestou poděkovali. Díky dotaci od Zlínského kraje jsme mohli v závěru roku dovybavit naši klubovou posilovnu o nové činky a cvičební podložky. Dotace nám také pomohla s úhradou části nákladů za start našich členů na klubovém Mistrovství Evropy v italské Ravenně. 


Sezóna 2022

S mládeží a juniory na soustředění

Mimo převážně víkendových soustředění, pořádaných v Kvasicích a v Přerově společně s Dragon Force Přerov, jsme se v roce 2022 zúčastnili několika celorepublikových soustředění dračí mládeže. Zimní se konalo v Krušných horách a bylo zaměřeno na udržení fyzické kondice. Na jarním soustředění v Častoboři se sešlo celkem 90 účastníků z 11 klubů. Tady se už s pádlem v ruce pilovala technika, rozvíjela fyzička a dále navazovaly kamarádské vztahy. Letní soustředění se konalo v Českém Vrbném v polovině srpna. Opět se zde sešli mladí dračáci se svými trenéry z celé republiky. 

Nová možnost tréninku - kanoe OC-1 s plovákem

Jednomístná kanoe s plovákem poskytuje možnost přípravy a zdokonalování pádlování na dračí lodi bez nutné přítomnosti celé posádky. Skvěle slouží pro výuku techniky u nováčků, především dětí. Trenér se tak může cíleně věnovat každému jednotlivci zvlášť. Dvě tyto tréninkové lodě nám začátkem roku 2022 vyrobili v maďarské firmě Pola Kayak-Canoe Kft. S financováním nákupu nám pomohl z velké části Zlínský kraj, kterému bychom touto cestou rádi velmi poděkovali. Jmenovitě především panu Ing. Jiřímu Jarošovi a jeho spolupracovníkům.

Mistrovství světa dračích lodí

1.-4.9.2022 šest našich členů poprvé startovalo v národních dresech. Jejich účast na ICF DRAGON BOAT WORLD CHAMPIONSHIPS 2022, konaném v Račicích v České republice, vynesla spoustu medailových umístění a to za kategorii:

Master 40+: 1x zlato a 2x bronz

Senior: 4x stříbro a 2x broz

Junior: 3x zlato a 3x stříbro

Závodů se zúčastnilo celkem 15 národních týmů. Mohli jsme si tak vyzkoušet start například proti Thajsku, Íránu, Číně nebo Kanadě.

Mistrovství České republiky

V termínu 3. - 4.9.2022 proběhlo v Račicích Mistrovství České republiky dračích lodí. Závodů se zúčastnili naši žáci a junioři doplnění mladými dračáky z týmu Dragon Force Přerov. V desítkových lodích si zajeli závod na 200 m a 1000 m. Společně v dvacítkové lodi potom závod na 200 m, 500 m a 2000 m. Na dlouhou trať jsme složili juniorskou posádku s DF Přerov a žákovskou posádku s CB Dragons z Českých Budějovic. Domů jsme přivezli 1 zlatou , 1 stříbrnou a 6 bronzových medailí. Kromě radosti ze sportovního zápolení a setkání s kamarády ze zúčastněných týmů jsme si užili i atmosféru Mistrovství světa dračích lodí, které probíhalo současně s MČR a omrkli ty nejlepší posádky z celého světa. 


Sezóna 2021

  V roce 2021 se podařilo uspořádat většinu plánovaných závodů, i když termíny musely být mnohdy posunuty - zejména ty jarní. Tréninkové úsilí jsme zúročili v závodech vybojováním celkem 19 medailových míst. V podstatě z žádných závodů jsme se domů nevrátili s prázdnou. Dva z našich členů se v prosinci zúčastnili s posádkou složenou z celé republiky Evropského šampionátu dračích lodí v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Získali zde bronz na trati 200 i 500 metrů v kategorii OPEN. Šampionátu se účastnilo více než 100 týmů z 12 zemí. Česká výprava pod taktovkou Dragon Force Přerov byla velmi úspěšná. I v dalších kategoriích získala medailová umístění - posádka MIX bronz na 250 m a stříbro na 500 m, ženy vybojovaly stříbro na 250 m a na 500 m dokonce kov nejcennější - zlato. 

Vytvořte si webové stránky zdarma!